czym czyścić granit

Czyszczenie granitu – jak odnowić granit?

28 kwietnia, 2023 9:22 am Published by

Granit to jeden z najczęściej wybieranych materiałów budowlanych i wykończeniowych. To zasługa jego niezwykłych właściwości, przede wszystkim wysokiej wytrzymałości oraz bardzo eleganckiego wyglądu. Jak jednak czyścić granit, aby podczas długotrwałej eksploatacji wciąż prezentował się tak samo atrakcyjnie? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat, a także czym nabłyszczyć granit oraz jak go polerować. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego należy regularnie pielęgnować granit?

Chociaż granit należy do najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia materiałów, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie we wnętrzach oraz na zewnątrz, to charakteryzuje się także dość wysoką nasiąkliwością. Oznacza to, że niektóre płyny – tłuszcze, soki, ale też źle dobrane środki czystości – mogą tworzyć plamy, których czyszczenie  będzie wymagało sporo wysiłku. Wszelkie narażone na kontakt z takimi płynami elementy granitowe, a więc przede wszystkim blaty kuchenne i płytki podłogowe, warto zaimpregnować. Po naniesieniu na powierzchnię specjalnego preparatu powstanie warstwa ochronna. Dzięki niej wszelkie zabrudzenia będzie o wiele łatwiej usunąć. Niektóre produkty z granitu są już fabrycznie pokryte taką powłoką, jednak dla zachowania ochronnych właściwości impregnację trzeba co jakiś czas odnowić. W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych dla tego materiału. Część z nich może dodatkowo nabłyszczyć powierzchnię, nadając jej jeszcze większej elegancji.

Jak często czyścić granit?

Wybierając materiały wykończeniowe do swoich wnętrz, zazwyczaj zwracamy uwagę na cztery aspekty: cenę, estetykę, wytrzymałość oraz własną wygodę – im rzadziej trzeba przeprowadzać ich czyszczenie, tym lepiej. Granit we wnętrzach warto przemyć przynajmniej raz w tygodniu, nawet wtedy, gdy nie widać na nim zabrudzeń. Widocznych plam z kolei najlepiej pozbyć się od razu, zanim zaschną lub wsiąkną w niezaimpregnowany materiał. Taka praktyka pozwoli utrzymać wszystkie powierzchnie w dobrym stanie, dzięki czemu będą prezentować się tak samo elegancko, jak tuż po montażu. Oczywiście, nie zawsze mamy możliwość tak częstego mycia powierzchni. Np. czyszczenie nagrobków z granitu przeprowadza się najwyżej kilka razy w roku. Na szczęście, można je łatwo odnowić.

Najlepiej robić to w okresie od wiosny do mniej więcej połowy jesieni, kiedy panują wyższe temperatury. Późną jesienią oraz zimą cały wysiłek szybko pójdzie na marne z powodu częstych opadów i utrzymującej się wilgoci, powstającego błota czy spadających, a następnie gnijących liści.

Czym myć granit?

Wiesz już, dlaczego i jak często warto przeprowadzać czyszczenie granitu. Przejdźmy zatem do kolejnego punktu, jakim jest dobór środków do mycia. Wszystkie granitowe powierzchnie w domu – blaty, zlew, płytki podłogowe lub ścienne, parapety, odbudowy kominka czy stopnie schodów – najlepiej przemyć za pomocą wody z niewielkim dodatkiem specjalnego preparatu do kamienia naturalnego, ewentualnie płynu do naczyń. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się za pomocą lekko wilgotnej ściereczki albo porządnie wyżętego mopa. Staraj się unikać stosowania drucianych szczotek. Następnie powtarza się tę czynność, ale już z użyciem samej wody, bez żadnych detergentów. Na koniec dobrze jest wytrzeć granit do sucha. Można go przy okazji wypolerować – więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu. Na razie zajmijmy się kwestią tego, jak odnowić granit na nagrobkach. Często zastajemy je dość mocno zabrudzone, z plamami zaschniętego wosku, błota, pyłków itd. Najprościej byłoby usunąć brud przy pomocy szorstkiej szczotki, jednak jej użycie grozi porysowaniem powierzchni. Spróbuj postępować zgodnie z zasadami czyszczenia domowych granitów. Pomóc może zastosowanie ciepłej wody. Unikaj kwaśnych i żrących substancji, np. octu lub amoniaku. Do usunięcia wosku przyda się drewniana, ewentualnie plastikowa szpatułka.

Czym nabłyszczyć granit?

Zwykłe czyszczenie powinno przywrócić granitowym elementom elegancką prezencję. Jeśli jednak chcesz, aby kamienna powierzchnia zyskała atrakcyjny połysk, warto go nabłyszczyć. Z tej części artykułu dowiesz się, jak wypolerować granit, aby jeszcze bardziej zachwycał swoim wyglądem. Wystarczy do tego miękka szmatka, gąbka lub szczotka, lekko zmoczona wodą z dodatkiem profesjonalnego kosmetyku do naturalnego kamienia o właściwościach nabłyszczających. Warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do preparatu, ponieważ różne specyfiki mogą wymagać wykonania trochę innych czynności. Z reguły nie jest to jednak skomplikowany ani czasochłonny proces. Zazwyczaj polega na nanoszeniu środka nabłyszczającego na czystą powierzchnię, poprzez wykonywanie delikatnych, kolistych ruchów. Po zakończeniu tych prac, granit przemywa się czystą wodą i starannie osusza nieużywaną wcześniej ściereczką, co pozwala uniknąć powstawania nieestetycznych smug. Jak widać, nabłyszczanie granitu nie jest trudne i nie powinno zająć dużo czasu, a uzyskany efekt może naprawdę znacznie podnieść dekoracyjne walory kamienia.

Categorised in: